Menu

Akné – príčiny, liečba a tipy

0 Comment


Tu sú niektoré fakty o akné. Viac podrobností nájdete v hlavnom článku.

Akné je ochorenie kože, ktoré postihuje mazové žľazy na báze vlasových folikulov www.bfx.sk/akne–vecny-nepriatel/.
Ovplyvňuje 3 z 4 ľudí vo veku 11 až 30 rokov.
Akné nie je nebezpečné, ale môže zanechať jazvy na koži.
Liečba závisí od toho, aký ťažký a pretrvávajúci je stav.
Rizikové faktory zahŕňajú genetiku, menštruačný cyklus, úzkosť a stres, horúce a vlhké podnebie, použitie make-upu na báze oleja a vytláčanie pupienkov.

pory

Domáca liečba akné
Akné je bežný problém s kožou. Existuje veľa domácich liekov na akné, aj keď nie všetky sú podporované výskumom.

Diéta:Nie je jasné, akú úlohu hrá diéta pri zhoršovaní akné. Vedci zistili, že ľudia, ktorí konzumujú stravu, ktorá je bohatá na vitamíny A, E a zinku, môžu mať nižšie riziko ťažkého akné

jehla

Olej z čajovníka:štúdie naznačujú, že 5-percentný olej z čajovníka môže pomôcť vyliečiť mierne až stredne závažné prejavy akné.

Čaj: Existujú dôkazy o tom, že polyfenoly z čaju, vrátane zeleného čaju, aplikované v topickom prípravku, môžu byť prospešné pri znižovaní tvorby mazu a liečbe akné.

Zvlhčovače: Tieto môžu upokojiť pokožku, najmä u ľudí, ktorí používajú na liečbu akné izotretinoín. Zvlhčovače obsahujúce aloe vera v koncentrácii najmenej 10 percent môžu mať upokojujúci a možno aj protizápalový účinok.

krém

Príčiny

Ľudská koža má póry, ktoré sa „pripájajú“ k mazovým žľazám pod kožou. Folikuly spájajú žľazy s pórmi. Folikuly sú malé vaky, ktoré produkujú a vylučujú tekutinu.
Žľazy produkujú kožný maz. Ten nesie odumreté bunky kože cez folikuly na povrch pokožky. Keď sa tieto folikuly zablokujú, tvoria sa vyrážky, dochádza k bakteriálnej infekcii a akné je na svete.
Propionibacterium acnes (P. acnes) je názov baktérie, ktorá žije na koži a prispieva k infekcii pupienkov.
Výskum naznačuje, že závažnosť a frekvencia akné závisí od kmeňa baktérií. Nie všetky akné baktérie spúšťajú vznik vyrážok. Jeden kmeň dokonca pomáha udržať pokožku bez pupienkov.

4.5
02