Menu

Doska z mramoru? Skvelá voľba

0 Comment


Prírodné materiály rôzneho druhu majú široké využitie v interiéri aj exteriéri. Najčastejšie ich môžeme použiť na kuchynské a kúpeľňové pracovné dosky, umývadlám, ako obklad stien a kozubov, dlažby, schody a parapety.
Kuchynské pracovné dosky z granitu (žuly)
Ich výhodou je tvrdosť. Na takejto doske môžeme bez problémov krájať a naklepávať mäso. Nepoškodíme ju nožom ani žiadnym bežne používaným kuchynským nástrojom. Je odolná proti vysokej teplote – žulové dosky bez problémov znesú teploty do 250 °C.  Ich čistenie a údržba sú jednoduché. Mechanické ošetrovanie robíme za pomoci tvrdej cirokovej kefy, vody a saponátu. Jemnú vrstvu vodného kameňa odstránime bežnými odstraňovačmi vodného kameňa. Kuchynské pracovné dosky z granitu (žuly) sa zhotovujú z veľkých platní, čo nám umožňuje riešiť aj atypické tvary a formáty (napr. barový stôl ako súčasť kuchynskej linky, okenný parapet a iné). Taktiež sa využívajú ako zvislý obklad zadnej časti medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami z rovnakého materiálu. Životnosť žulovej pracovnej dosky pri správnom udržiavaní je neobmedzená.

bathroom-2046702_1920

Kúpeľňové pracovné dosky, žulové a mramorové umývadlá
Pri kúpeľňových pracovných doskách platia také isté výhody ako pri kuchynskej žulovej pracovnej doske. Do kúpeľňových priestorov sa však používajú aj mramorové materiály, pri ktorých musíme dbať na údržbu viac ako v predchádzajúcich prípadoch. Výhodou použitých mramorových materiálov je široká škála farebnosti jednoliatych pastelových odtieňov.  

zulova pracovna doska

Obklady stien a kozubov, dlažby (mramorové, žulové, gress), schody, parapety
Tieto prvky sa v interiéri riešia z prírodného materiálu, najčastejšie z mramoru, napríklad mramorová doska https://www.goraslovakia.sk/produkty/kuchynske-pracovne-dosky-a-zasteny ,  z dôvodu jednoduchého opracovania a pestrej farebnej škály. V exteriéroch je výhodnejšia žula pre jej nenáročné ošetrovanie. Gres možno použiť tak v interiéri, ako aj v exteriéri. 
Ónyx – šperk
Tento materiál je jedinečný nielen svojou farebnosťou, ale aj priehľadnosťou, čo môžeme využiť najmä v interiéri na obklad stien, vitráž (tienidlá) a podobne.