Menu

Aké výhody vám prinesie výber správneho meniča napätia

0 Comment

Striedače napätia predstavujú praktické riešenie v mnohých situáciách. A to najmä za predpokladu, ak použijeme ten správny, respektíve ak vyberieme ten, čo sa najlepšie prispôsobí požiadavkám na jeho plánované využitie.

Vo všeobecnosti vravíme o striedači, čo dokáže z jednosmerného 12V alebo 24V jednosmerného napätia vyrobiť striedavé napätie 230V, ktoré je vlastne špecifické pre využívanie v bežných domácnostiach. To znamená, že ak máte po ruke len zdroj elektriny s jednosmerným napätím, praktickým spôsobom ho premeníte na taký, do ktorého môžete zapojiť bežné elektrospotrebiče. Okrem 12V striedača poznáme takisto menic napatia 24v 220v. Poznáme ich tiež pod pomenovaním invertory a umožňujú zapojenie bežných AC spotrebičov do prevádzky aj na miestach, kde po ruke nemáte zásuvku so striedavým napätím.

stav batérie

  • Rozdelenie striedačov následne môžeme charakterizovať na tie s modifikovanou sínusovou vlnou a na tie s čistou s čistou sínusovou vlnou. Aký je medzi nimi rozdiel?

Tie s čistou sínusovou vlnou oceníme hlavne pri zapojení elektrických zariadení so zvýšenou citlivosťou ako napríklad lekárske a meracie prístroje. Takisto bývajú spravidla o niečo drahšie.

K častým modelovým situáciám však bohato postačia meniče s modifikovanou sínusovou vlnou, ktoré sa dajú kúpiť v nižšej cenovej kategórii. Rozdiel je v tom, že krivka v tomto prípade nie je 100 % „čistá“ a môže sa trochu chvieť. To ale pri napájaní väčšiny klasických elektrických spotrebičov neznačí v podstate žiadny výrazný problém.

zásuvka, elektrina

Pri výbere a následnom používaní toho správneho invertora je odporučené vopred spočítať príkon všetkých spotrebičov, ktoré chcete týmto spôsobom napojiť. Výsledný príkon by sa mal rovnať trvalého výkonu meniča. V skutočnosti je ale vždy lepšie, ak medzi týmito výsledkami myslíte na určitú rezervu aj za cenu menšieho obmedzenia z hľadiska maximálneho využitia.