Menu

Budúcnosť patrí elektromobilom

0 Comment

Je takmer isté, že automobily v takej podobe ako ich poznáme dnes, budú za pár rokov nostalgickou spomienkou. Nehovoríme tu len o futuristických víziách lietajúcich vozidiel. Elektromobily sa začali predávať pár rokov dozadu a majú veľa svojich priaznivcov. Viaceré automobilové značky sa venujú ich výrobe. Možno by nebolo na škodu prebrať si ich za a proti. V prípade, že uvažujete o kúpe takéhoto vozidla, možno by bolo na zváženie počkať pár rokov. Vývoj ide rýchlo dopredu a hlavne jeho cena sa bude iste znižovať.

elektro auto

Bez najmenších pochýb je najväčšou výhodou elektromobilu jeho úspornosť. S elektromobilom ušetríte na prevádzkových nákladoch vozidla. Elektrina nepodlieha zmenám ceny tak ako benzín a nafta. Môžete si vybrať s viacerých dodávateľov zdrojov a tým pádom iste neprerobíte. Ak ste vlastníkom rodinného domu, stačí si namontovať na strechu garáže solárne panely a dobíjať si auto cez ne. Navyše na kúpu a montáž panelov dostanete dotácie od štátu. Okolo nás neustále prebiehajú diskusie o ochrane životného prostredia. Kúpou elektromobilu ho chránite, keďže nevypúšťate do ovzdušia žiadne škodlivé emisie. Jazda v takomto vozidle je komfortná, nerušia vás žiadne zvuky motora a poslúcha vás na slovo t.j. po každom stúpnutí na plynový pedál.

bmw

Na druhej strane je cena elektromobilu, ktorá najviac odrádza potenciálnych kupujúcich. Táto cena je dvojnásobná oproti klasickému autu. Ďalšou nevýhodou je dojazd elektromobilu. Môžete si ho síce dobiť všade, kde nájdete elektrickú zásuvku, ale na druhej strane si musíte dobre naplánovať svoje zastávka počas jazdy. Navyše je doba nabíjania pri klasickej zásuvke až 12 hodín…existujú aj rýchlo nabíjacie stanice, ale tých je stále veľmi málo. To čo usporíte na pohonných hmotách sa vám kvôli cene vráti až o pár rokov, takže tu máme ďalšie mínus. Ak ste milovníkmi silných motorov a ich zvukov, môže vám časom začať prekážať tichá prevádzka elektromobilu. Dobrý pocit z jazdy sa tak znižuje.