Menu

Nebezpečné rastliny v záhrade

0 Comment

Majú krásne farebné okvetné lístky, lákajú na pohľad, ale bohužiaľ, sú jedovaté, a teda absolútne nevhodné do záhrady, hlavne ak sú v rodine malé deti, ktoré by ich mohli konzumovať, a tým by ohrozili svoje zdravie. Pri vysádzaní si to však málokto uvedomuje, a tak je namieste, aby sme vám podali pár informácií o tých druhoch, ktoré sú obzvlášť nebezpečné.

konvalinka
 
Pekné, ale jedovaté
Z možného dosahu detí by sme mali úplne odstrániť nebezpečné, jedovaté či pichľavé druhy rastlín. Mnohé z nich útočia na naše zmysly a lákajú nás svojimi listami a kvetmi, pekne sfarbenými, prípadne farebnými plodmi trvaliek, letničiek, okrasných krov alebo cibuľovín.
 
Nielen kvety, ale aj plody
Jednou z veľmi nebezpečných rastlín je konvalinka (Convallaria majalis), jedovaté má nielen kvety, ale aj na jeseň dozrievajúce červené plody. V záhrade, kde sa pohybujú deti, by sa nemali vyskytovať ani jesienky (Colchicum autumnale),na ružovo sfarbené kvietky, stračia nôžka (Delphinum x cultorum),purpurový náprstník (Digitalis purpurea),okrasný tabak (Nicotiana alata),prilbica(Aconitum),durman (Datura), áron (Arum italicum), a ani ricín (Ricinus communis).

vidle
 
Dreviny nie sú výnimka
Ani niektoré druhy drevín nie je vhodné vysádzať do záhrad, medzi vysokorizikové patrí lykovec (Daphne mezereum), štedrec (Laburnum anagyroides),cezmína (Ilex),brečtan (Hedera helix),
Prútnatec (Cytissus scoparius), kalina (Viburnum),bršlen (Euonymus europaeus),imelovník (Symphoricarpos albus),ale takisto to môže byť aj niektorý z ihličnanov, napríklad tis (Taxus baccata)či borievka (Juniperus sabina). Nezabúdajme tiež, že aj niektoré druhy buriny sú tiež jedovaté. Vážnejšie poranenie alebo pichnutie hrozí deťom pri kaktusoch a ružiach.

jeřabiny
 
Náradie a chemické látky
Ďalšou kapitolou, ktorú by sme nemali podceňovať, sú nebezpečné chemické postreky, hnojivá, ostré predmety a náradie. Príčinou úrazu však môžu byť aj mnohé terénne nerovnosti v záhrade, múriky, svahy a skalky, tak na to pri úprave svojej okrasnej záhradky majte na zreteli.