Menu

Štúdium v Taliansku a potrebné dokumenty

0 Comment

Je pravda, že Európska únia veľa vecí zjednodušila a urýchlila. No napriek tomu, byrokracia a pár hodín strávených na úradoch ťa jednoducho neminie.
pečeť schválení
Codice Fiscale: je to číslo vytvorené z tvojich osobných údajov ( meno a dátum narodenia). Kamkoľvek sa budeš chcieť zaregistrovať, prvé, čo po tebe budú pýtať je práve Codice Fiscale (dokonca aj u lekára na vypísanie faktúry). Tým, že každý má svoje jedinečné číslo, slúži práve k tomu, aby sa predišlo k zbytočným omylom pri zhode mien. Dá sa vybaviť na Talianskej ambasáde v Bratislave.

Originál a preklad maturitného vysvedčenia: Vysoké školy vyžadujú originál a k nemu priložený preklad. Nestačí len overená kópia! Vysvedčenia si nechajú po dobu celého štúdia. Nezabudnite, že preklad musí mať pečiatku od prekladateľa.

Originál a preklad ročného príjmu rodiny: Tí, ktorí žiadajú o štipendium ( borsa di studio), budú potrebovať práve výpis o ročnom príjme rodiny za predchádzajúci rok. Počítajte s tým, že ti navyše dajú vyplniť formulár kde sa ťa pýtajú či bývaš v rodinnom dome či na byte, koľko m2 má Váš domov, koľko členov rodiny je zarábajúcich…

Lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti: toto platí najmä pre športovcov. Ak sa zapíšete do akejkoľvek posilňovne, či iného športového klubu, budú od vás žiadať potvrdenie od lekára. No to sa dá vybaviť aj priamo v Taliansku.

Tassa regionale: Každý región má stanovený poplatok, ktorý musíte zaplatiť bez ohľadu na to, či ste štipendista alebo nie. Poplatok sa dá zaplatiť online. Kreditnou kartou alebo bankovým prevodom. Potvrdenie o zaplatení priložte k prihláške na Univerzitu.
schválení studia
Prvý poplatok semestra: Toto je ďalší poplatok, ktorý musíte zaplatiť ešte pred začatím prvého semestra. Talianske univerzity sú platené. Ak požiadate a následne získate štipendium, automaticky študujete zadarmo a prvý poplatok vám spätne vrátia.
Samozrejme medzi ďalšie neodmysliteľné dokumenty patrí občiansky preukaz alebo pas, zdravotná kartička, fotky, kolok ( dá sa kúpiť v Tabacchi ).