Menu

Boľavá múdrosť

0 Comment

Zuby múdrosti nás počas života dokážu poriadne potrápiť. Prvou skúškou nášho prahu bolesti je obdobie, kedy nám začnú rásť. U niektorých tento proces prebieha bezproblémovo, iní si však zažijú nemalé muky. Ak už nám aj tieto zuby vyrastú, sú náchylné na zápaly. Keďže sa nachádzajú úplne vzadu, ich dokonalé vyčistenie je totiž niekedy problém, a to hlavne u osôb, ktoré majú zuby takpovediac na tesno. Zuby múdrosti označujeme číslom osem. Ich počet je u každého rozdielny. Niekto ich môže mať iba dve, tí „šťastnejší“ pokojne i štyri. Ak sa vám osmička zapáli, ide o naozaj silnú bolesť. Neraz nám napuchnú aj uzliny a konzumácia akéhokoľvek jedla, či dokonca vody je takmer nemožná. Návšteve zubára sa asi nevyhnete. Ten vám okolie zubu poriadne vyčistí, pričom odstráni aj zvyšky nečistôt, ktoré sa dostali pod ďasno. Práve tie stoja za zápalom najčastejšie. Obvykle do úst dostanete aj drenáž s hojivou látkou, recept na lieky proti bolesti a neraz i antibiotiká.

tvář
 
Zápal sa zvykne objaviť bez akýchkoľvek predošlých príznakov. Zub a ďasno začne z ničoho nič neskutočne bolieť. Preto je veľmi dôležité vedieť, ako si pomôcť do doby, kým sa dostaneme ku zubárovi. Podstatná je i samotná prevencia, teda dostatočné čistenie zubnou kefkou a preplachovanie ústnou vodou.
 

  1. Studené obklady

Studené obklady si na boľavé miesto, ale aj uzliny, prikladajte z vonku. Dokážu podstatne zmierniť zápal. Ideálne sú napríklad zmrazené kôstky z ovocia, alebo orechy. Tie totiž najlepšie držia chlad.
 

  1. Preplachovanie

Majte vždy po ruke ústnu vodu určenú na zápal. Vhodnú značku si musíte nájsť sami, pretože každému na zápal zaberajú iné látky. Ak ju však nemáte, na vyplachovanie použite harmančekový, alebo šalviový čaj. Obidva majú silné protizápalové účinky. pokojne si nimi vykloktajte i hrdlo. To pomôže na zapálené uzliny.
 

  1. Klinčeky

Reč je samozrejme o korení. Klinčeky pôsobia ako lokálna anestézia. Dané miesto dokážu doslova umŕtviť. Vložte si do úst jeden klinček a žuvajte čo najdlhšiu dobu. Ak vám to bolesť dovolí, tak ho držte čo najbližšie osmičky.

louka
 

  1. Propolis

Propolis naneste na vatovú tyčinku a pretrite si okolie okolo zuba. Nerobte to však príliš časti, lebo si môžete spôsobiť jemné poleptanie ďasien.