Menu

Kupovať, či pripravovať?

0 Comment

Strava pre našich domácich miláčikov nie je až taká jednoduchá záležitosť. Väčšina majiteľov samozrejme siaha po kupovanom krmive. Granuly sú pomerne lacné, nie je problém s ich uskladnením a na obaloch sa píše, že vaše zviera dostane všetko, čo potrebuje. Konzervy sú síce o trošku drahšie, avšak ich lahodná vôňa a chutný vzhľad, presvedčia nie jedného chovateľa, že svojmu zvieraťu dáva to najlepšie.

granule

Pravda je však trochu inde. Samozrejme na trhu existujú aj komerčné krmivá, ktoré naozaj obsahujú všetko potrebné pre zdravie nášho miláčika. Jedná sa však o vyššie rady, za ktoré i o dosť viac zaplatíte.

Sú to mäsožravce

Základom je uvedomiť si, čo naše zvieratá potrebujú konzumovať v skutočnosti. Psy aj mačky sú v prvom rade mäsožravce. V prípade psov, však dlhoročná evolúcia spojená s domestikáciou spôsobila, že by prežili aj na rastlinnej strave. Mačku by však zabila.

Kupované krmivo obsahuje vysoký podiel obilnín, veľmi málo mäsa a nejaké tie doplnkové látky, ako sú vitamíny, minerály, či soli. Nachádzajú sa v nich aj konzervačné látky, tým sa však v dnešnej dobe vyhneme len ťažko. Na základe vyššie spomenutého, je nám jasné, že v konečnom dôsledku, poškodia menej psom ako mačkám. Ani pre nich ale nie sú ideálne.

Dobrou alternatívou, je príprava domácej stravy. Ako sme už naznačili, je rozdiel medzi tou pre mačky a pre psy.

Psy
Strava by mala obsahovať mäso a živočíšne bielkoviny. Z istej časti sa v nej však môže objavovať aj ryža, či cestoviny. Základom je, aby bolo všetko vyvážené a pestré. Podobne ako u ľudí. S pokojným svedomím môžeme psie krmivo obohatiť o zeleninu a ovocie. Raz za čas tiež neuškodí, ak doňho pridáme olej. Môže to byť klasický olivový, ale najlepšie sú rybacie oleje. Napríklad z treščej pečene. Veľmi dobrým obohatením stravy sú rôzne mäsové vývary. Ak sa nechcete vzdať granúl, môžete ich nimi pravidelne zalievať.

pes

Mačky
Ryža a cestoviny nie sú pre mačky vôbec vhodné. Ak už nemáme inú možnosť, podávame ich v ozaj minimálnom množstve. Ideálnou stravou je však mäso. Ak sa obávate toho surového, kŕmte aspoň tepelne upraveným. Aj mačičky sem tam potrebujú rastlinnú potravu. K varenému mäsku im preto môžete prihodiť nastrúhanú mrkvu, jablko, či listovú zeleninu. Tie už však tepelne neupravujte, zabili by ste všetko dobré. Čo však vyslovene potrebujú, je tráva. Bez nej totiž nedokážu zo svojho žalúdka odstrániť chumáče chlpov, vzniknuté pri čistení.