Menu

Bolesť hlavy? Príčiny a liečba bolesti hlavy

0 Comment

Našťastie bolesti hlavy väčšinou nie sú také nebezpečné, aj keď sú veľmi bolestivé. Najčastejšie z nich je napätie hlavy . Názov je pre náš sluch ojedinelý, ale je to oficiálna diagnóza v medzinárodnej nomenklatúre chorôb. Ďalšie bežné typy bolesti hlavy sú migréna a tzv. Klastrová bolesť hlavy.

deprese
·         Bolesť hlavy s migrénou je často, ale nie vždy, jednostranná bolesť, s rastúcou intenzitou a môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním. Pacient potrebuje odpočinok, najlepšie v pokojnej, temnej miestnosti. Migréna je charakterizovaná prítomnosťou spúšťacích faktorov – cvičenie, svetlé alebo blikajúce svetlo, štipľavé  vône, nadmerná spotreba kávy, čokolády, alkohol, zrejúci syr, orechy. Mimochodom, takéto faktory môžu vyvolať aj iné typy bolesti hlavy.

léky

·         Klastrová bolesť hlavy je menej častá ako vyššie uvedená migréna a postihuje hlavne mužov. Je ťažké si ju spliesť s niečím iným: ostrá jednostranná bolesť sa vyskytuje v obmedzenej oblasti hlavy (zvyčajne nad obočím), trvá len pár minút a opakuje sa  niekoľkokrát počas dňa, niekedy v rovnakom čase. Na rozdiel od migrény, pri ktorej pacient má tendenciu zostať v kľude, najlepšie v tmavej miestnosti, títo pacienti sa ponáhľajú a nenachádzajú svoje miesto počas bolesti. Zvyčajne je bolesť  sprevádzaná slzou, ktorá preteká z nosa a viečko sa môže z jednej strany zväčšiť. Liečba často vyžaduje použitie hormonálnych liekov.

·         Najbežnejšou príčinou bolesti hlavy je takzvaná tenzná bolesť hlavy. Zároveň postihuje hlavu človeka a nie jasne vymedzenú časť, ako pri migréne. Pacienti často opisujú bolesť vo forme obruče, ktorá stláča hlavu. Bolestné maximum sa môže sústrediť v zadnej časti krku, koruny. Útoky bolesti trvajú niekoľko hodín, niekedy dní, bolesť je tupá.

Ale akákoľvek liečba, prevencia bolesti hlavy začína prvými tromi bodmi, bez ktorých sa účinok nedosiahne:
·         Normalizácia spánku, pravidelné cvičenie a zdravá výživa,
·         Boj so stresom, schopnosťou relaxovať.
·         Správne pochopenie povahy ochorenia.
·