Menu

Čo robiť ak Vám na dovolenke ukradnú doklady a peniaze?

0 Comment

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa strate a odcudzeniu peňazí a potrebných dokumentov.

platební karta

1. Vytvorte kópie všetkých dokumentov. Prvým je vytvoriť fotokópiu, ktorá musí byť uložená oddelene od originálov. Navyše skenujte všetky dokumenty a vyplňte úložisko v cloude ako Dropbox a Disk Google.
2. Napíšte si telefónne čísla veľvyslanectva v mieste určenia, záchranných služieb, vašej banky, dvoch alebo troch blízkych príbuzných a priateľov. Skladujte v papierovej a digitálnej podobe.

3. Nenechávajte všetky peniaze na jednom mieste. Hlavná čiastka peňazí musí byť uložená na najbezpečnejšom mieste, napríklad v trezore v hotelovej izbe. Ak sa nachádzate v krajine s nestabilným finančným systémom, nechajte hlavné peniaze vo svojej mene a zmeňte na miestnu  iba časť, ktorá je potrebná na denné výdavky.
4. Dodržujte bezpečnostné pokyny. Peniaze a karty sa najlepšie uchovávajú vo vnútorných vreckách a v taškách. Napriek relaxačnej a dobrej atmosfére by ste nemali úplne dôverovať novým známym.
5. Ak cestujete s drahým fotoaparátom, je najlepšie, aby ste ho "ošúchali".  Akože ošúchanie môžete vyrobiť pomocou pásky a omietky – menej zlodejov sa s týmto "chybným" zariadením dokáže vyrovnať.

taška

Čo robiť, ak Vám ukradli peniaze a dokumenty?
1. Okamžite sa obráťte na konzulát, tam vám bude poskytnutá rada o ďalších krokoch – či budete kontaktovať políciu a štátne orgány.
2. Skenovanie dokumentov bude užitočné na potvrdenie totožnosti, do zahraničia a následného odchodu.
3. Ak ukradli peniaze, obráťte sa na banku  svojej krajiny. Pomôžu vám kontaktovať príbuzných a preniesť požadovanú sumu.
4. Ak dôjde k strate kreditnej karty, kontaktujte banku čo najskôr a zablokujte ju. Ďalšie pokyny dostanete od zamestnanca banky. Ak vaša banka podporuje naliehavé vydanie kariet, môžete bez problémov pokračovať v dovolenke.