Menu

Chráňte svoje deti pred nástrahami internetu

0 Comment

Viete čo robí vaše dieťa, keď je tichučko vo svojej izbe a pozerá do počítača alebo telefónu? Nebezpečie nečíha na deti len vo forme zranení pri hre vonku alebo doma. Deti sú dôverčivé a preto ľahké manipulovateľné. Ich ochrana by mala byť pre rodičov na prvom mieste. Na internete zdieľame svoje súkromné informácie a hlavne deti sa tak často stávajú obeťami psychicky narušených jedincov. Dodržujte pravidlá správania sa na webe a chráňte tak svoje deti.

internet

Na internete sa aj hanlivé deti stávajú odvážne a preto často o sebe prezradia cudzím ľudom mnoho detailov. Najdôležitejšie je, aby ste sa s dieťaťom o všetkom porozprávali a aby vám dôverovalo. Ak to tak nie je, hľadajú dôveru u cudzích ľudí a to je začiatok možných problémov. Určite sa zaujímajte o to, čo vaše dieťa na internete robí a s kým komunikuje. V tomto prípade zákazy nič nezmôžu. Lepšie je, keď dieťa samé pochopí čo je správne a čo nie. Pomôcť by mohli aj príklady, čo všetko by sa im mohlo stať. Hlavne staršie deti to iste pochopia a strašenie v správnej miere môže byť len prospešné. Existujú aj názorné edukačné programy, ktoré hravou formou deťom všetko vysvetlia.

Ak sa vám zdá, že sa dieťaťu zmenilo správanie, je tichšie a uzavretejšie alebo trávi na internete až priveľa času, je to náznak k zvýšeniu ostražitosti. Skontrolujte stránky, ktoré navštevuje. Nie je to špehovanie, ale jednoducho ochrana. V komunikácii upozornite svoje dieťa, že nie všetko na internete je reálne a že ľudia často práve on-line skrývajú pravdu a klamú. Deti si musia uvedomiť, že by nemali na internete hovoriť o svojom súkromí a o súkromí svoje rodiny. Povedzte mu, aby určite neposielalo cudzím ľuďom, ktorých nikdy naživo nevidelo, svoje fotografie alebo informácie o tom kde bývajú, či kde chodia do školy.

zločin

Nie je na škodu nainštalovať dieťaťu do mobilu a do počítača rodičovskú kontrolu. Poraďte sa s internetovými špecialistami, ktoré sú vhodné. Pravidelne aktualizujte bezpečnostné softvéry. V dnešnej dobe sa iste nevyhnete tomu, aby deti internet využívali. V škole by sa bez neho už nezaobišli. Overujte si však pravidelne ako sa vaše deti na internete správajú a buďte ostražití.