Menu

Držiteľom najsilnejšieho pasu na svete je Japonsko

0 Comment

Japonsko a Singapur medzi sebou dlhodobo súperili o post víťaza, a to od doby, kedy obaja vyskočili na 1. miesto vo februári a vytlačili Nemecko na 2. miesto prvýkrát od roku 2014.

mapa

Najhorší Irak a Afganistan
Nemecko kleslo na tretie miesto, ktoré zdieľa s Južnou Kóreou a Francúzskom. Ich štátni príslušníci majú bezvízový prístup do 188 krajín. Francúzsko sa v októbri posunulo o miesto dopredu, keď získalo bezvízový vstup do Uzbekistanu. Irak a Afganistan naďalej sedia na dne rebríčka (106.)
Spojené štáty a Spojené kráľovstvo, ktoré majú bezvízový styk do 186 destinácií, sa posunuli zo štvrtého na 5. miesto, nakoľko od začiatku roka 2018 nedosiahli prístup k novej jurisdikcii.

pas

Spojené arabské emiráty zaznamenali najväčší rast
Všeobecne platí, že SAE zaznamenali najvýraznejší výstup, a to zo 62. miesta v roku 2006 na 21. miesto. Pri pohľade do budúcnosti môže najdôležitejšie stúpanie pochádzať z Kosova, ktoré v júli tohto roka oficiálne splnilo všetky kritériá vízovej liberalizácie s EÚ a teraz prebieha diskusia s Európskou radou. Vysoko si polepšilo aj Moldavsko, ktoré sa od roku 2008 vyšplhalo o 20 miest vyššie.
Rusko v septembri získalo podporu, keď Taiwan oznámil zrušenie vízovej povinnosti, ale krajina napriek tomu klesla zo 46. na 47. miesto v dôsledku pohybov krajín na vyššom stupni. To isté platí aj o Číne, čínski štátni príslušníci získali prístup k dvom novým jurisdikciám (Svätá Lucia a Mjanmarsko), ale čínska sila pasu klesla o dve miesta na 71. miesto.

Slovensko v prvej desiatke
Slovensko si takisto polepšilo a v súčasnosti zastáva 10.miesto spolu s Litvou a Lotyšskom a slovenským občanom je teda umožnený bezvízový styk do 179 krajín. O niečo lepšie dopadla Česká republika, ktorá je na šiestej priečke s počtom krajín 182.  V porovnaní so Slovenskom dopadlo horšie Poľsko, Chorvátsko, Srbsko, Cyprus či Ukrajina.
Dr Christian H. Kälin, predseda skupiny spoločnosti Henley & Partners, tvrdí, že krajiny s programom "občianstvo za investície" (CBI), patria medzi prvých 50 krajín s najsilnejšími indexmi Henley Passport. Sloboda cestovania, ktorá prichádza s pasom, je významná ekonomická a spoločenská hodnota, ktorú programy CBI vytvárajú pre hostiteľské krajiny.