Menu

Je domov dôchodcov to správne miesto pre našich rodičov?

0 Comment

V živote každého človeka nastane táto zákerná a ťažká otázka, na ktorú je naozaj veľmi zložité odpovedať. Niekedy však iná možnosť neexistuje a nemáme na výber. Musíme sa nejako zariadiť a toto je niekedy naozaj posledná možnosť. Je nám z toho určite veľmi smutno, pretože väčšina ľudí na nás pozerá ako na nevďačné dcéry a synov, ktorí sa chcú svojich rodičov len tak ľahko na staré kolená zbaviť. Rozhodne to ale tak nie je. Toto rozhodnutie je jedno z najťažších, ktorými si väčšina ľudí musí prejsť a nie raz každé dieťa horko zaplače, ak musí toto urobiť svojim rodičom. Z každej strany počuje iba samé výčitky, ale tie často nie sú oprávnené, pretože ľudia, ktorí na nás pozerajú cez prsty, veľmi často nevedia, aký je za týmto celým príbeh.

rodina7.jpg

Čo sa udialo, že sme museli zakročiť a urobiť takéto vážne životné rozhodnutie. Nik to nevie, iba my sami a naša rodina. Aj napriek tomu, že sa cítime mizerne, vôbec by sme sa nemali, pretože domov dôchodcov nie je žiadne príšerné miesto. Vo väčšine týchto zariadení sa k starším ľuďom ošetrovatelia správajú s úctou, s láskou sa o nich starajú a budujú si s nimi priateľské vzťahy. Nie je to o tom, že by sa v tomto domove naši rodičia nudili, pretože v ponuke je aj mnoho rôznych hier, do ktorých sa naši najstarší môžu zapojiť.

staří lidé.jpg

Učia sa nové veci, komunikujú medzi sebou a nadväzujú nové priateľstvá, niektorí dokonca objavia aj novú lásku. Nie je nič zlé, ak sa napokon rozhodneme a ponúkneme našim rodičom takéto bývanie. Pre veľa z nich je to aj dokonalé rozptýlenie po mnohých rokoch života osamote v zavretom byte. Samozrejme, že niekedy máme na výber. Myslím si, že s našimi rodičmi by sme mali zostať čo najdlhšie ako to len ide. Aj oni sa predsa o nás s láskou starali až do dospelosti a nikdy nás nenechali napospas nášmu osudu. Neopustili nás a ani my by sme ich nemali, keď to nie je naozaj nevyhnutné. V prípade núdze tu však stále sú domovy dôchodcov, ktoré našich rodičov s láskou príjmu medzi seba.