Menu

3 JEDLÉ KRÍKY VHODNÉ DO VAŠICH ZÁHRAD

0 Comment

Slivka trnková (Prunus Spinosa L.)
Trnka uprednostňuje pôdu organicky bohatšiu, často rastie aj na vápencoch ale znesie aj pôdy kyslej reakcie. Je to silno svetlomilný ker a nevadí mu ani časté vysychanie podkladu. Je tolerantný k mestskému a priemyslovému prostrediu.

švestky

Plody trnky sú za surova trpké ale po jemných mrazoch zosladnú a sú chutné. Kedysi sa hojne spracovávali do lekvárov, vyrábali sa z nich aromatické vína a pálenky. Majú vysoký obsah pektínu, trieslovín a vitamínu C. Sušený kvet a list sa využíva vo farmácii na prípravu čajovín.

Ker je možné vysadiť ako solitéru alebo použiť v skupinových výsadbách. Pri plánovaní je ale dobré mať na pamäti,že trnka obrastá dosť veľkú plochu. Rez a tvarovanie je nevyhnutné nakoľko vytvára nepreniknuteľné húštiny, ktoré vyhľadáva hlavne vtáctvo. Je významnou včelou pastvou.

květy

Muchovník (Amelanchier)
Tento opadavý ker je maximálne nenáročný na pôdu, často rastie aj v extrémne suchých podmienkach. Obľubuje priame svetlo, toleruje len mierny tieň. Je odolný voči znečistenému prostrediu preto je ho vhodné vysádzať aj vedľa ciest alebo vo veľkých mestských aglomeráciách. Muchovník je plne mrazuvzdorný.

Plody muchovníka sú jedlé a veľmi chutné. Tvarom pripomínajú čučoriedky, chuť je príjemne sladkokyslá s obsahom železa, medi a vitamínu C. Obľubujú ho nielen deti ale aj divé vtáctvo.

Z muchovníka nie je problém vytvoriť živý plot na hranici pozemku ale pekne sa vyníma aj samostatne. Z rôznych kultivarov si môžete vybrať napríklad odrodu Amelanchier ovalis „Edelweis“ alebo„Helvetia“ prípadne kultivarAmelanchier lamarckii.

Dulovec japonský (Chaenomeles japonica)
Celkom nenáročný ker, preferujúci priepustné pôdy, teplé a slnečné lokality. Je stredne náročný na vlahu a plne mrazuvzdorný.

kytka

Plody dulovca sú jedlé a dajú sa využiť pri výrobe sirupov, marmelád, želé i ako kandizované ovocie. Šťavu je možné použiť miesto citrónovej (pH 2,5-2,8), obsahuje až 100 mg vitamínu C na 100 ml.

Môžete ho pestovať samostatne ale aj v skupinách. Máte na výber z rôznych kultivarov, medzi ktoré patrí napríklad nízka odroda „Dwarf Poppy Red“ s makovo červenými kvetmi prípadne oranžovo kvitnúca odroda „Orange Beauty“.