Menu

Šanca na návrat vzducholodí?

0 Comment

Letieť vzducholoďou je úplne iný zážitok ako let lietadlom, keďže máte pocit ako keby ste sa doslova plavili. Sú však veľmi pomalé, čiže väčšie využitie v doprave je dosť nepravdepodobné. Jednou z hlavných výhod vzducholodí je však to, že motory prakticky nemusia niesť ich vlastnú váhu a preto majú obrovskú nosnosť. Dosť praktické by teda boli pri prenose veľkých nákladov cez neprístupné terény. Ako príklad by sa dala uviesť hybridná (z časti funguje ako lietadlo, keďže k letu jej pomáhajú aj krídla a motory) vzducholoď SkyHook JHL-40 vyvíjaná firmami Boeing a SkyHook International.

vzducholoď

Menší stroj s nosnosťou až 40 ton a doletom 200 míľ vyzeral ako veľmi zaujímavý projekt, jeho vývoj sa však vďaka nedostatku financií zastavil. Na niečom podobnom však pracuje v súčasnosti viacero firiem (medzi nich patrí aj napríklad známy výrobca stíhačiek Lockheed) , žiadny vývoj však zatiaľ nevyzerá nejako ružovo. Ďalšie potencionálne využitie by mohli mať ešte aj pri hasení požiarov, keďže by dokázali uniesť naozaj veľké množstvo vody a manévrovať s nimi nie je vôbec ťažké. Jediným problémom by tu bola iba už spomínaná rýchlosť. Takže zatiaľ sú vzducholode používané len ako turistické atrakcie.

letající vzducholoď

Aké sú tu najväčšie problémy?

Asi najznámejším z nich je to, že verejnosť má z nich strach najmä kvôli známej nehode z minulosti, a to havárie vzducholode Hindenburg v roku 1937 o ktorej ste všetci už určite počuli. Toto ohnivé peklo skoro úplne ukončilo éru vzducholodí, a strach z ich používania je tu vďaka tomu aj dnes. Je to pritom úplne nezmyselné, keďže extrémne výbušný vodík, ktorý spôsobil požiar Hindenburgu sa už dávno ako nadnášajúci plyn dávno nepoužíva a nahradilo ho oveľa bezpečnejšie hélium. Ďalej sú tu problémy napríklad s ich „zaparkovaním“, ktoré sú však už skoro úplne vyriešené práve vďaka použitiu motorov. Keď sa vypnú, vzducholoď prestane stúpať (plyn nenesie celú jej váhu) a dá sa uložiť napríklad do hangáru. Čiže aj keď to tak zatiaľ nevyzerá, je šanca že o pár rokov vzdušné obry v niektorých smeroch znova nahradia lietadlá a helikoptéry.