1.Háďatká
Najčastejšie sa objavujú po tom, ako odstránime staré rastliny a na ich miesto vysadíme nové. Najúčinnejším riešením je dôkladná dezinfekcia pôdy po odstránení starých rastlín. Ak tak neurobíte, na tomto mieste by ste najbližších päť až šesť rokov, mali pestovať iné plodiny.
Ide o roztoča, ktorý spôsobuje plesnenie hrozna. Jeho prítomnosť zistíte vďaka vydutým, tmavo zeleným miestam na listoch. Vlnovník sa našťastie veľmi pomaly rozmnožuje, preto väčšinou nestihne narobiť veľkú škodu. Ide skôr iba o estetickú chybu. Najlepšia ochrana je chemický postrek, alebo iné druhy dravých roztočov.
Ak sa na vašom hrozne objavia malé motýliky šedo hnedej farby, mali by ste spozornieť. Ide totiž o obaľovača viničového. Húsenice prezimujú na listoch a na jar začínajú vo veľkom požierať listy. Okrem toho ich aj obmotávajú pavučinkami. Jedinou ochranou je chémia.
Ide o druh motýľa. Pre hrozno sú nebezpečné jeho larvy. Tohto škodca je veľmi ťažké odhaliť. Preto je potrebné si dobre všímať listy. Ak na nich objavíte malé pupienky, s najväčšiu pravdepodobnosťou ide o piadivku.
Tieto dva druhy ôs, sú počas leta pri hrozne viac než potrebné. Živia sa totiž mnohými inými škodcami týchto rastlín. Nebezpečné sú však pre skoré odrody hrozna. Vtedy totiž požierajú bobule, pretože nemajú iný zdroj potravy. Takto poškodené plody hnijú a sú nepoužiteľné.
Tento roztoč spôsobuje na hrozne takzvanú kučeravosť. Rastliny rastú pomalšie a ich listy sú skučeravené. Hlavným problémom však je, že takéto hrozno býva neplodné. Ak problém nevyriešime dostatočne skoro, rastlina po čase odumrie. Bojovať proti tomuto roztočovi, môžete podobne, ako v prípade vlnovníka viničového.
Poznáme viacerých zástupcov tohto druhy. Všetci z nich poškodzujú najme mladé púčiky viniča. Môže sa však stať, že sa pustia aj do nedozretých bobúľ, alebo listov, ktoré následne odpadnú alebo odhnijú. Ide o malého čierneho chrobáčika, ktorého si môžete pomerne dobre a včas všimnúť.
© Belince.sk - Všetka práva vyhradená. Business Theme.