Menu

Činčila ako domáci maznáčik

0 Comment

Každý rok býva populárne iné domáce zvieratko. A v poslednej dobe je to hlavne činčila. Niet sa čomu čudovať, je to zvieratko, ktoré vyzerá skutočne rozkošne, no na druhej strane ich chov nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Nemyslite si, že len kvôli tomu, že je to malá, milá a chlpatá gulička, budete mať menej starostí. Činčily sú veľmi inteligentné a vynachádzavé zvieratá, môžete si s nimi zažiť veľké množstvo srandy, ale zároveň aj trápenia, keď sa o ňu nebudete starať tak, ako by ste sa mali. Všetko však zvládnete, keď si preštudujete literatúry a opýtate sa chovateľov, ktorí s nimi už majú skúsenosti.

činčila
 
Pre svoju úžasne krásnu a jemnú srsť bola veľmi často lovená a po prvom dotyku s ňou hneď aj zistíte, že sa niet čomu čudovať. Ich srsť je skutočne krásne hebká.
 
Činčila je však veľmi aktívna a keď nemáte cvik ani ju tak skoro nechytíte. Keď ju chcete vypustiť z klietky (čo by ste mali robiť určite každý deň aspoň na hodinu), pre istotu radšej zatvorte dvere. Nikdy neviete, kedy vám ujde z miestnosti a potom budete mať čo robiť. Okrem toho po sebe nechá veľa stôp v podobe výkalov. Činčila je skutočne veľmi aktívna a miluje pohyb.
 
Čo sa týka ľudí, musí si na nich zvyknúť. Na svojho majiteľa si zvykne takmer okamžite, ale s cudzími ľuďmi občas máva problém. Je to však len otázka hodiny.

myš
 
Najviac na ňu samozrejme zaberá, keď máte v ruke nejakú potravu. To zaberá naozaj na každé zviera. Raz si to od vás príde zobrať, a potom si z vás urobí hračku a bude po vás behať a skákať, koľko sa jej zachce. Kŕmiť by ste ju mali orieškami a určite nezabúdajte na čistú vodu. Kožuch si čistí sama, ale je dôležité, aby mala dostatočne veľkú klietku s domčekom, v ktorom bude naozaj čisto. Činčila je proste spoločník, ktorého budete milovať, no počítajte s tým, že vyslovene nevyhľadáva ľudský kontakt.