Menu

Rakovina prostaty sa možno týka aj vás

0 Comment

Prostata je žľaza, ktorá sa skladá z 35 až 40 malých žliaz. Tvorí súčasť pohlavného mužského systému. V tejto žľaze sa spájajú pohlavné a močové cesty. Zabraňuje prieniku moču do semenných kanálikov a tiež bráni prieniku spermií do močového mechúra. Rakovina prostaty je ochorením, ktorého sa obávajú všetci muži. Aj keď sa ho obávajú na preventívnu prehliadku sa odhodlá málo z nich.

rakovina

Onkologické ochorenie prostaty
Nádor v predstojnej žľaze (prostate) vznikne z abnormálnych buniek. Tieto bunky rastú rýchlejšie než normálne, preto včasné podchytenie tohto ochorenia vám môže zachrániť život. Ak sa nádor neodhalí môže sa dostať do močového mechúra, prípadne do iných častí tela.

Príznaky
Tento typ rakoviny na seba nijako neupozorňuje, kým nie je neskoro. Nenápadné prvé príznaky sú tak slabé, že ich ignorujete. Ako prvé prídu problémy s močením. Bolesti, problém udržať moč, neschopnosť močiť, časté nutkanie isť na malú atď sú prvými symptómami tohto ochorenia.
Druhým znakom, že niečo nie je v poriadku je krv v moči, bolesti v panve spolu s nepríjemným pocitom, časté zlomeniny, problémy s erekciou. Pokiaľ vás niečo z tohto trápi nemali by ste odkladať návštevu lekára.

varlata

Diagnostika rakoviny
To že niečo nie je v poriadku lekár zistí pohmatom cez konečník. Ak sa mu niečo nepozdáva urobí sa rozbor krvi. Zvýšené množstvo markerov síce nemusí hneď znamenať onkologické ochorenie, ale je to dôvod na ďalšie vyšetrenie – biopsiu prostaty. Tento úkon je najspoľahlivejším vyšetrením, pri ktorom sa rakovina potvrdí alebo vyvráti.
Pokiaľ sa zhubný nádor potvrdil nasleduje liečba. Tá môže v závislosti od typu nádoru pozostávať z pozorovania nádoru. O ďalšom postupe sa rozhodne na základe toho ako ochorenie prebieha.
Rakovina prostaty nebolí a môže trvať aj dvadsať rokov kým sa objavia symptómy. Ak sa objaví v skorom štádiu môže ísť o 

  • Agresívny typ– rýchlo rastie a je možné že zasiahol aj ostatné orgány
  • Neagresívny typ– nádor nerastie, v tomto prípade sa lekári prikláňajú k jeho pozorovaniu a hneď ako začne rásť začne sa s liečbou.