Menu

„Strihať alebo nestrihať?“ To je otázka

0 Comment

Poznáme plemená psov, ktoré sa strihajú a potom plemená, ktoré nie. Psy, ktorým srsť neustále dorastá, sa aspoň raz za čas ostrihať musia. Pri niektorých, je to však vyslovene zakázané, teda lepšie povedané, je to zakázané v niektorých častiach roka.

pudl
 
Kedy strihať a kedy nie
 
Teraz si určite hovoríte, že psa nesmieme strhať v zime. Je to z časti pravda, no v skutočnosti mu omnoho viac poškodíte vtedy, ak ho srsti zbavíte v lete. Kožuch funguje ako prirodzená izolácia. Psa nechráni iba pred chladom, č vetrom, ale taktiež pred teplom. Ak teda psa ostriháte v lete, vyrobili ste mu poriadny problém. nebude sa môcť prirodzene ochladzovať, navyše jeho pokožka nie je na priame slnečné lúče prispôsobená. Preto sa môže veľmi ľahko spáliť.
 
 „Nestrihacie“ plemená
 
 
Plemená, ktoré sa nestrihajú, jednoducho nestrihajte. Je to povolené iba vtedy, ak nastane nejaký problém. Napríklad v prípade napadnutia vonkajším parazitmi. Blchy jednoducho niekedy nejde vykynožiť ani za nič. V tom prípade sa srsť niekedy musí naozaj dať dolu. Rovnaké je to v prípade kožných ekzémov, alebo zranený. Ak má pes na tele ranu, srsť okolo nej môže zapríčiniť opakujúcu sa infekciu a zápal.
 
Ak by nastala situácia, že budete musieť psa zo zdravotných dôvodov ostrihať počas leta, pokožku mu naozaj natierajte opaľovacím krémom. V zime zas použite oblečenie a psa nikdy nenechajte v chladnom priestore, alebo na studenej dlažbe.
 
ovčák

„Strihacie“ plemená
 
Plemená, ktoré sa strihajú, teda napríklad pudel, alebo Yorkshirsky teriér, strihajte ideálne na jeseň a skoro na jar. takto dosiahnete ideálnu dĺžku srsti. Ak ju zostriháte napríklad začiatkom marca, do júla, kedy budú teploty výrazne vysoké, mu dostatočne dorastie, to isté platí aj o jeseni a zime. Chladnejšie obdobie, v ktorom bude mať pes krátku srsť, vyriešite oblečením. To naozaj nie je iba módnym hitom paničiek. V niektorých prípadoch dokážu plniť naozaj dôležitú a praktickú funkciu.