Menu

Vyberáme prilbu na motokru. Na aké vlastnosti by sme sa mali zamerať?

0 Comment

Pri nákupoch, respektíve výbere špecifického tovaru by sme nemali nič uponáhlať a vyberať uvážlivo. Koniec koncov, aby sme danú vec nakoniec nemuseli kupovať na dvakrát, či byť väčšinu času nespokojní a v tichosti nadávať. V dnešnej dobe presýteného trhu kúpime všetko a to jedným kliknutím, no takisto je tu vysoká pravdepodobnosť, že nevyberieme správne, respektíve že konkurenčný produkt by bol pre nás oveľa vhodnejší. Rozdielne ceny, rozdielna kvalita, rozdielne prevedenie. Človek tak musí byť detailista a takmer perfekcionista, aby vybral to správne. K tovaru, nad ktorým by sme sa mali pozastaviť a vyberať uvážlivejšie sa určite radia aj prilby na motorku.

motorkář

V tomto prípade by sme si mali zo všetkého najskôr ujasniť, aký typ prilby potrebujeme konkrétne my k nášmu štýlu jazdy. Máte rýchlejšiu motorku alebo skôr jazdíte na menšom motocykli? Uprednostňujete terén a enduro alebo skôr diaľnicu a mesto? Dlhšie trasy alebo jazdu po svojom okolí? Na základe zodpovedania týchto otázok si tak môžete vybrať integrálnu prilbu, ktorá je vhodná k rýchlej jazde a chráni celú tvár, vyklápaciu prilbu s podobnými vlastnosťami, no s vyklápacím otvorom v časti tváre, motocorossovú (alebo enduro) prilbu s ochranou brady, alebo otvorenú prilbu, ktorá je veľmi praktická, cenovo najvýhodnejšia, no poslúži iba k bežnej jazde primeranou rýchlosťou (napr. na skútri po meste).

Pokiaľ hľadáte skutočnú kvalitu a potrpíte si aj na komfort, pravdepodobne by ste mali staviť na známe značky ako SHARK, AIROH, SCOPION,… zaujímavo pôsobia napríklad aj prilby schuberth C4.

motocross

Zamerať by sme však mali aj namateriál, veľkosť a tvar. Z pohľadu materiálu máme na výber lacnejšie termoplasty alebo potom síce drahšie, no o to pevnejšie kompozitové prilby. V prípade veľkosti a tvaru sa odporúča vsadiť radšej na o pol čísla menšiu voľbu, ktorá sa však po krátkom čase prispôsobí. V prípade prilby je totiž ideálne, ak je „akurát“, rozhodne by nemala byť voľnejšia.