Menu

Výbor pre vedu a technológiu chce regulovať sociálne média u detí

0 Comment


Výbor požiadal o vytvorenie regulačného orgánu, ktorý by prijal "donucovacie opatrenia", ak by aplikácie porušili zákon. Počet škandálov týkajúcich sa súkromia a údajov viedol k tomu, že sa vyžadujú regulácie spoločností sociálnych médií.
Nový viceprezident spoločnosti Facebook Sir Nick Clegg sa už zaviazal, že urobí "všetko, čo je potrebné", aby platformy spoločnosti boli pre mladých bezpečnejšie.
Sir Nick odpovedal na prípad 14-ročnej Molly Russellovej, ktorá si zažila svoj život po tom, čo v roku 2017 pozrela na Instagrama nepríjemné obrazy o sebeobnovovaní.

počítač

Otec povedal, že verí, že spoločnosť Instagram vlastnená spoločnosťou Facebook bola čiastočne zodpovedná za smrť svojej dcéry.
O čom je správa?
Výbor sa zaoberal účinkom sociálnych médií a tzv. Screen time na zdravie detí.
Počas svojho prieskumu sa zúčastnilo viac ako 3000 mladých ľudí. Uviedla, že sociálne médiá majú pozitívne atribúty, ale tiež viedli k:

  • poškodené vzory spánku
  • problémy s telom
  • šikanovania
  • online grooming
  • sexting

Podľa nich tieto riziká existovali pred sociálnymi médiami, ale popularita aplikácií pomohla "uľahčiť" problémy, najmä zneužívanie detí.
Správa s názvom Vplyv sociálnych médií a obrazovky na zdravie mladých ľudí bola uverejnená vo štvrtok.
Bol vytvorený skupinou poslancov, medzi ktorými boli aj liberálni demokrati Norman Lamb, konzervatívny Damien Moore, labouristka Liz Kendallová a Carol Monaghan z SNP.

Čo odporúča správa?
Správa uviedla, že spoločnosti sociálnych médií by mali mať formálnu zákonnú povinnosť starostlivosti o svojich užívateľov.
Navrhovalo:

technologie

  • vytvorenie regulátora na minimalizáciu škôd sociálnych médií a prijatie opatrení na presadzovanie právnych predpisov
  • že pravidlá a pravidlá sú konzistentné medzi webmi na zdieľanie videa, sociálnymi sieťami a vyhľadávacími nástrojmi
  • nové partnerstvo medzi vládou, technickými spoločnosťami a orgánmi činnými v trestnom konaní v boji proti zneužívaniu detí na internete

Napriek dátovému škandálovi Cambridge Analytica, v ktorom vysokoškolský výskumník poskytol údaje o miliónoch ľudí Facebooku na politické poradenstvo, správa tiež uviedla, že sociálne siete by mali zdieľať viac údajov s výskumníkmi.