Menu

Závesy alebo záclony?

0 Comment


Mali by ste si ujasniť to, či budete závesy využívať denne aj na tienenie či zatemnenie, alebo ich chcete mať po bokoch okien len ako dekoráciu.

záclony

Závesy
Závesy popri zatienení a dekoračnej funkcii slúžia aj na tlmenie hluku a dokonca v zimnom období čiastočne znižujú straty tepla. Celkový dojem, ktorý záves vytvára, je závislý od zvoleného materiálu, ten má byť mäkký a padavý. Aby vám slúžili čo najdlhšie, uprednostnite textílie s vysokou farebnou a tvarovou stálosťou. Držte sa pravidla, že pri menších miestnostiach treba uprednostniť svetlejšie farby. Závesy vraj majú aj psychologický účinok, v spálni podporia pocit pokoja a pohody pred spaním.

Záclony
Záclony z ľahkých materiálov prepúšťajú veľa svetla, ale premenia ho na difúzne, ktoré neoslňuje. Navodia pocit vzdušnosti a zároveň slúžia ako vizuálna zábrana pred zvedavými pohľadmi z exteriéru. Samozrejme, nemusíte sa rozhodovať, či chcete mať doma len závesy, alebo záclony, ak sa vám páči ich klasická kombinácia, využite oboje.

Taký výber štýlu
Pri závesoch sa ladenie k určitému štýlu prejavuje v niekoľkých rovinách: záleží na type závesného systému, s garnižovou tyčou s ozdobným ukončením alebo len s nenápadnou koľajničkou, na vzore textílie, výške a spôsobe jej zavesenia s riasením alebo bez neho a tiež šití závesu – zdobeného alebo nie. To, akým spôsobom je záves zavesený, ovplyvňuje nielen manipuláciu so závesom, ale i výsledný estetický dojem. Rozhodnite sa preto pre konkrétny štýl. Nenechajte sa ovplyvňovať trendmi, ale vyberte si to, čo sa vám páči.

závěsy

Ozdobné či nenápadné?
V zásade si vyberte z dvoch druhov systémov, na ktorých budú závesy a záclony uchytené – skryté alebo ozdobné. Skryté závesné systémy sadnú modernému štýlu a sú spravidla osadné na strope.
Buď ide o tenké závesné profily, ktoré po zavesení látka závesu prekrýva, alebo sa osádzajú za predsadený pás zo sadrokartónu, ktorý môže byť doplnený podsvietením. Ozdobné závesné systémy sú viditeľnou časťou okennej dekorácie. Vybrať si môžete zo skutočne veľkého množstva tyčí rôznych materiálov, priemerov, farieb a ozdobných či menej nápadných koncoviek.